STREET LUNATICS SD
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
PrijemLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 akumulatori

Ići dole 
AutorPoruka
petko.89

petko.89


Broj poruka : 63
Datum upisa : 04.07.2010
Godina : 35
Lokacija : Smederevo

akumulatori Empty
PočaljiNaslov: akumulatori   akumulatori EmptyPon Jul 05, 2010 1:05 pm

Kod nas se koriste uglavnom 12V akumulatori sastavljeni od 6 celija po 2V. Osnovna celija sastavljena je od pozitivnih i negativnih ploca koje su naizmjenicno slozene a izmedju njih nalazi se izolacijska ploca zvana separator.

Olovni akumulatori

Dve su velicine bitne za akumulator, napon i kapacitet. Napon je određen izborom materijala od koga su ploce napravljene (kod olovnih akumulatora to je olovo i olovni dioksid) i elektrolita (kod olovnih akumulatora razredjena sumporna kiselina). Kapacitet zavisi od povrsine i broja ploca. Kod izbora akumulatora vodi se racuna o dve stvari. Prva je ta da akumulator mora u slucaju kvara na sistemu za punjenje (alternator), osigurati funkcionisanje vozila 8 sati danju ili 4 sata nocu. Druga stvar o kojoj treba voditi racuna je maksimalna struja koju ce povuci starter motora prilikom pokretanja motora, ona ne sme biti veca od 1/2 maksimalno dopustene struje koja je oznacena na samom akumulatoru.

Praznjenje akumulatora dopusteno do 10,8V. Praznjenje ispod 10,8V je stetno i trajno upropastava akumulator (ispod 10,8V proces punjenje-praznjenje nije reverzibilan i na ploce se izdvaja tesko topivi sulfat). Ako se ipak desi da radi kvara na vozilu dodje do prepraznjavanja akumulatora u tom slucaju treba ga sto pre napuniti na ispravljacu izvan vozila. Da li je akumulator prazan možemo utvrditi merenjem napona i gustoce elektrolita. Napon kao sto je receno ne sme biti ispod 10,8V. Gustoca elektrolita tokom praznjenja se menja tako da merenjem gustoce elektrolita mozemo utvrditi koliko je akumulator pun. Kod punog akumulatora gustoca elektrolita je 1,28g/ccm a kod praznog 1,1g/ccm.



Kvarovi na akumulatorima


1. Sulfatizacija, nastaje kada se akumulator prepraznjava. Vec je rečeno da nije dopušteno pražnjenje akumulatora ispod napona 10,8V jer dolazi do trajnog ostecenja. Ova vrsta kvara prepoznaje se po jako smanjenom kapacitetu akumulatora. Ovaj kvar moguce je delimicno otkloniti punjenjem akumulatora strujom 2% kapaciteta u trajanju 48 sati.

2. Kratak spoj, nastaje radi propusta u izradi akumulatora. Na neki način osteti se separator i dodje do kratkog spoja izmedju + i - ploce. Ovu vrstu kvara možemo ustanoviti merenjem gustoce elektrolita. Gustoca elektrolita u svim celijama mora biti ujednacena. Razlicita gustoca sasvim sigurno ukazuje na kratak spoj. Razlicita gustoca u celijama moze se pojaviti i radi unutrasnjih pukotina na pregradama izmedju celija. Posto su celije na razlicitom naponskom nivou dolazi do praznjenja te celije. Ni jedan od ova dva slucaja se ne moze popraviti.

3. Prekid, ova vrsta kvara nastaje radi lose izrade u fabrici. Prilikom sastavljanja akumulatora kada se ubace celije u kutiju, veze izmedju celija se ostvaruju elektrootpornim varenjem. Ako se ovaj postupak ne provede kvalitetno kasnije dodje do prekida na tom mestu. Prekid mozemo uociti kada instrumentom merimo neopterecen akumulator napon je dobar a kada uključimo neki potrosac napon pada gotovo na nulu. Pretpostavku da je akumulator u prekidu mozemo potvrditi merenjem napona elektrolita izmedju susednih celija.

Nazad na vrh Ići dole
 
akumulatori
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
STREET LUNATICS SD :: Automobili :: In Car Electronics (ICE)-
Skoči na: